Zorg- en kennisorganisatie ZuidOostZorg gaat op alle locaties waar zij zorg biedt aan mensen met dementie werken met sensortechnologie. De Unite SmartSense oplossing van leverancier Ascom is inmiddels op vier locaties geïnstalleerd, binnenkort volgt de vijfde. De sensortechnologie draagt bij aan een veilige woonomgeving en vergroot de privacy voor bewoners. Daarnaast zorgt het voor meer inzicht en overzicht bij de zorgmedewerkers. Bij Unite SmartSense worden in de kamers van bewoners draadloze sensoren geplaatst. Deze geven, in combinatie met slimme software, de status van de bewoner weer op een dashboard op de telefoon van de zorgmedewerkers. Per bewoner wordt daarbij op basis van de kennis over de bewoner en een inschatting van risico's een persoonlijk profiel ingesteld, dat aansluit bij de zorgbehoefte. Meldingen worden alleen gedaan wanneer een cliënt afwijkt van diens eigen patroon. De sensortechnologie die ZuidOostZorg gebruikt, is samen met leverancier Ascom ontwikkeld. In de loop van dit jaar wordt de technologie in alle locaties ingevoerd.
Dashboard
Tjitske Kooi, HBO VGG’er bij Lijtehiem in Ureterp: “Met SmartSense kunnen we op ieder moment van de dag op het dashboard zien wat de status van de bewoner is. Ligt deze in bed? Loopt deze in de kamer rond? Is hij of zij in de badkamer of juist de kamer uit? Wanneer in de monitoring door het systeem een afwijkende situatie wordt vastgesteld, krijgen wij een melding omdat er dan mogelijk een onveilige situatie is ontstaan.” Belangrijk daarbij is dat het systeem zelf niet bepaalt wanneer de meldingen worden gedaan, maar dat de zorg dat op basis van het persoonlijk profiel instelt.
Alleen melding bij afwijking van patroon
Meldingen worden alleen gedaan wanneer een cliënt afwijkt van diens eigen patroon. Is iemand gewend om in de nacht naar het toilet te gaan en na 20 min weer in bed? Dan zorgt dit niet voor een melding. Duur het veel langer dan gebruikelijk? Dan wel. Tjitske: “Op die manier krijgen we in de zorg alleen meldingen die er echt toe doen, waardoor er meer rust op de afdelingen komt. “Daardoor kunnen we weer meer tijd besteden aan cliënten die de aandacht van de zorg echt nodig hebben. Het is een soort positief domino-effect.”
Probleemgedrag of begroijpt zorg het gedrag niet?
Tjitske is vol lof over het werken met de sensortechnologie. “In vergelijking met de klassieke verpleegoproepsystemen is dit zoveel beter en het maakt het werken ook veel leuker. Vroeger liepen we standaard nachtrondes. Nu hebben we veel meer overzicht zonder zelf steeds fysiek aanwezig te zijn. Vroeger kwamen we bij soms bij 9 van de 10 oproepen onnodig langs. Daar werden bewoners onrustig van en het gaf ons veel druk. Nu komen we heel vaak ook níet langs, omdat we door het systeem weten dat het niet hoeft”. Volgens Tjitske wordt tachtig tot negentig procent van wat ‘probleemgedrag’ wordt genoemd niet veroorzaakt door dementie, maar juist doordat de zorg het gedrag niet begrijpt.
Co-creatie
“Vanaf de start van onze samenwerking hebben we samen gekeken naar hoe het systeem in de praktijk werkt. Vanaf dat punt zijn we verder gaan ontwikkelen. We liepen daarbij steeds tegen nieuwe vragen aan en iedere keer gingen we terug naar wat de zorg nodig heeft”, zegt Roelfien Erasmus, programmamanager Technologie bij ZuidOostZorg.
Uitrol
De ontwikkeling van Unite SmartSense is een mooi voorbeeld van hoe ZuidOostZorg met Ascom samenwerkt. Onlangs tekenden de beide organisaties een strategische samenwerkingsovereenkomst voor vijf jaar. Na een ontwikkelfase in Voltawerk in Gorredijk werden de sensoren ook geïnstalleerd in Lijtehiem in Ureterp en onlangs ook in Stellinghaven Appelscha en Neibertilla in Drachten. In 2023 zal het systeem in ieder geval ook worden geïnstalleerd in Stellinghaven Oosterwolde en De Wiken in Drachten, waarna ook de overige PG-locaties zullen volgen.
Bron: ZuidOostZorg, Ascom
Foto ZuidOostzorg