Het aantal mensen met dementie zal de komende jaren minder hard stijgen dan eerder werd aangenomen. Dat ontdekten onderzoekers van het Erasmus MC. Zij gebruiken een nieuw, gedetailleerd computermodel dat verder kijkt dan de vergrijzing van de bevolking. Het aantal mensen met dementie zal verdubbelen tussen 2020 en 2050. Dat zou betekenen dat er ruim 400.000 mensen met dementie zijn in 2050. Nieuw onderzoek met een geavanceerd computermodel wijst echter uit dat het aantal nieuwe dementiegevallen in 2050 tot zo’n veertig procent lager kan liggen. In de nieuwe getallen zijn ook de verbetering in hersengezondheid over de afgelopen decennia meegenomen. Over de afgelopen decennia, is het risico op dementie elke 10 jaar met 13 procent gedaald, wees eerder Rotterdams onderzoek uit. Reden is dat er minder wordt gerookt, meer wordt bewogen en medische behandelingen van hoge bloeddruk en hart- en vaatziekten verder zijn ontwikkeld. Het gaat nog steeds om tussen de 280.000 en 340.000 patiënten in 2050. Nodig is dat de hersengezondheid blijft verbeteren.
Breingezondheid
Het nieuwe computermodel neemt deze effecten mee, om zo nauwkeurigere voorspellingen te doen. Promovendus en econometrist Chiara Brück maakt het microsimulatiemodel, zoals het wordt genoemd. Ze rekende verschillende scenario’s door, waarin het gunstige effecten van breingezondheid gelijk blijven over de tijd, geleidelijk sterker worden of geleidelijk zwakker worden.
In alle scenario’s komt het aantal mensen met dementie in 2050 lager uit dan in de eerdere voorspelling gebaseerd op alleen vergrijzing. Om de gunstigste scenario’s waar te maken, is het wel een voorwaarde dat onze hersengezondheid blijft verbeteren. ‘Een extra motivatie om vol in te zetten op betere preventie’, aldus Brück.
Mantelzorgers
De optimistische resultaten nemen niet weg dat de impact van dementie groot blijft, benadrukken de onderzoekers. Het gaat nog steeds om tussen de 280.000 en 340.000 patiënten in 2050. ‘Dit zal een grote druk leggen op de zorg en op mantelzorgers. Door deze nieuwe inzichten weten beleidsmakers en zorgverleners nu beter hoeveel mensen zorg nodig gaan hebben en hoe dat georganiseerd moet worden’, aldus De Kok.
De onderzoekers gebruikten gegevens uit de ERGO-studie, een groot bevolkingsonderzoek dat sinds 1990 loopt in de Rotterdamse wijk Ommoord. Ze combineerden die gegevens met data van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ze verwachten dat hun resultaten ook toepasbaar zijn voor andere Europese landen en Noord-Amerika.
Publicatie
De wetenschappers van de afdelingen Maatschappelijke Gezondheidszorg en Epidemiologie van het Erasmus MC publiceerden hun studie in het European Journal of Epidemiology.
(Bron: Erasmus MC)
Photo by Steven HWG on Unsplash