Boekbespreking: Zucht. Over verslavingen van speen tot spuit


Verslaving is een zucht naar ‘iets’. Drugs, drank, medicijnen, eten (of juist niet eten), winkelen, seks, gamen, sporten, tv of internet. In het begin lijkt het onschuldig, maar soms neemt het bizarre vormen aan. Zucht gaat over alle soorten verslavingen, van speen tot spuit. Het eerste exemplaar werd overhandigd aan erkend alcoholverslaafde, de cabaretier Javier Guzman.  

   ZuchtHet boek bevat niet alleen professionele informatie. Er wordt ook aandacht besteed aan de omgeving van een verslaafde. Vaak zijn mensen in hun omgeving mede afhankelijk ("co-dependent" )

In Zucht staan ook verhalen van (ex-)verslaafden. Eén verhaal is van Javier Guzman. ‘Toen ik dronk was alles de hel, behalve het podium.'

Wat moet je doen als je iemand kent die verslaafd is?

Het is belangrijk om de confrontatie aan te gaan. Voor de verslaafde is het belangrijk om te erkennen dat hij ziek is en hulp nodig heeft. Het is beter als de verslaafde zelf toegeeft dat hij help nodig heeft. Als partner, familielid, vriend, collega, is het belangrijk dat je de verslaafde laat zien dat hij zijn controle over drank, drugs, of welke verslaving dan ook kwijt is. Steeds weer kun je de persoon hier op wijzen. Met zwijgen help je de verslaafde niet. Het is altijd moeilijk om het juiste moment uit te zoeken om met een verslaafde te praten.

Wat je relatie ook is met de verslaafde, je moet je grenzen stellen. Als jij dat steeds alles toelaat, zal het niet stoppen. Blijf praten met de verslaafde. Geef geen rugdekking, al wil de verslaafde niet toegeven aan zijn verslaving. Geef de verslaafde geen geld en accepteer geen leugens.

Vaak moet een verslaafde alles kwijt raken voordat hij tot inzicht komt. Zolang andere dingen belangrijker zijn dan je herstel, zul je nog veel verliezen.

Ik ben erg onder de indruk van alle informatie en de ervaringsverhalen van ex-verslaafden. Ik vind het moedig dat zij hun verhaal met ons delen. De verhalen kunnen erkenning en troost bieden aan verslaafden, of zijn of haar omgeving. Een aanrader voor verslaafden en hun omgeving. Eigenlijk moet iedereen het boek lezen, doe at je leuk en lekker vindt, maar met mate.

De auteurs
Bram Bakker (1963) is psychiater en publicist. Hij heeft spraakmakende boeken op zijn naam staan en is als kritische deskundige veelvuldig te gast bij radio en tv. Hij werkt als psychiater en directielid bij een private ggzinstelling, gespecialiceerd in verslavingen.
Meindert Inderwisch (1958) is schrijver en dichter, Gestalttherapeut en counsellor in de verslavingszorg. Hij drinkt sinds 1979 geen druppel meer en is in 2008 afgekickt van een benzodiazepineverslaving

Titel                   Zucht
Auteurs             Bram Bakker  
                          Meindert Inderwisch 
ISBN                 9789049960360
Uitgeverij          Paradigma
http://www.uitgeverijparadigma.nl
http://www.boekenwurm-en-pleeg.nl 
 

Stuur naar een vriend

Icoon categorie Categorie: Boekbesprekingen       Icoon auteur Auteur: Bram Bakker en Meindert Inderwisch
Icoon gelezen  Aantal keer bekeken:  526        Icoon gelezen  Gepubliceerd:  18-06-2010          Print dit artikel

Reacties
Uw commentaar
Naam:
E-mail:
(niet zichtbaar)
Titel
Commentaar:
Enter the code shown above in the box below

Geef commentaar
Boekbespreking: Zucht. Over verslavingen van speen tot spuit
Lettergrootte Kleine tekst Medium tekst Grote tekst

Reageer op deze pagina Reageer op deze pagina   Deze pagina doorsturen Stuur deze pagina door   Deze pagina printen Deze pagina printen  XHTML 1